0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Výbuch plynu v paneláku v Prešove si vyžiadal 5 životov

V Prešove dnes po výbuchu plynu v jednom z panelákov vyhaslo 5 ľudských životov. Následný požiar napáchal obrovské materiálne škody.

Výbuch plynu v paneláku v Prešove:

  • Polícia aj hasiči zatiaľ potvrdili najmenej päť obetí nešťastia.
  • Premiér Peter Pellegrini je na mieste. Počas krátkeho brífingu potvrdil počet obetí no upozornil, že ich môže byť viac.
  • Hasiči a záchranári zatiaľ ošetrili 40 ľudí. Všetci sú mimo ohrozenia života.
  • Mesto zriadilo transparentný účet na ktorý môžu ľudia posielať peniaze.
  • Dom bude po výbuchu plynu zrejme neobývateľný. Statici ho však zrejme prezrú najskôr zajtra.

Krátko po 12. hodine v jednom z panelákov na Mukačevskej ulici v Prešove vybuchol plyn. Samotný výbuch napáchal obrovské materiálne škody a ešte väčšie následný požiar.

Hasiči na sociálnej sieti Facebook informovali aj úmrtiach. V paneláku zomrelo zatiaľ päť ľudí. Minimálne jeden zomrel pri páde z balkóna.

Hasiči sa do bytov na vyšších poschodiach museli dostať pomocou hasičskej techniky z vonku nakoľko vnútorné schodisko sa úplne zrútilo. Navyše hasiči upozornili aj možnosť kolapsu celej budovy.

Dianie v Prešove sledujeme online

18:44 Na mieste tragickej udalosti momentálne pokračujú likvidačné práce pomocou výškovej techniky. Na mieste zasahovalo 83 profesionálnych a 26 dobrovoľných hasičov, záchranná zdravotná služba, polícia, ozbrojené sily a mestská polícia.

Na území mesta bol zriadený krízový štáb, ktorý rieši potreby poskytnutia náhradného ubytovania, stravovania a logistického zabezpečenia. Na miestach určených na sústredenie obyvateľov postihnutých touto tragickou udalosťou pomáhajú aj psychológovia Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru a Ozbrojených síl.

„Likvidačné práce budú pokračovať do ranných hodín,“ informovala na sociálnej sieti Facebook ministerka vnútra Denisa Saková.

18:31 Mesto Prešov zverejnilo číslo účtu, na ktoré môžu ľudia prispieť pre občanov postihnutých tragickým výbuchom na Mukačevskej ulici. Číslo účtu: SK90 7500 0000 0040 0859 1229 Variabilný symbol: 6122019.

Mesto Prešov zverejňuje číslo účtu, na ktoré môžu ľudia prispieť pre občanov postihnutých tragickým výbuchom na…

Uverejnil používateľ Mesto Prešov – Oficiálna stránka Piatok 6. decembra 2019

18:29 Hasiči informovali, že počet zranených dosiahol číslo 40. Našťastie nikto zo zranených nie je v priamom ohrození života.

18:27 Na mieste nehody je už aj premiér Peter Pellegrini.

AKTUÁLNE Z PREŠOVA

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Piatok 6. decembra 2019

18:23 Na sociálnej sieti Facebook sa k tragédii vyjadrila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. „Veľmi ma zarmútila dnešná správa o tragédii v Prešove. Myšlienkami som so všetkými, ktorí sa teraz budú musieť vyrovnať s jej následkami a stratou najbližších. Pozostalým vyjadrujem hlbokú úprimnú sústrasť. Verím, že všetci, ktorí to potrebujú, dostanú adekvátnu pomoc. Ďakujem hasičom a ďalším záchranným zložkám za úsilie, ktoré venujú zraneným a tomu, aby predišli ohrozeniu ďalších životov, zdravia aj majetku ľudí,“ napísala v statuse na Facebooku Zuzana Čaputová.

Prezidentka však ponúkla rodinám, ktoré prišli o strechu nad hlavou aj pomoc v podobe ubytovania.

„Po konzultáciách s prezidentskou kanceláriou, a po overení jej možností, som ponúkla rodinám, ktoré pri nešťastí v Prešove prišli o strechu nad hlavou, pomoc. Niekoľko rodín môže bývať cez vianočné sviatky, a podľa vlastnej potreby aj dlhšie, v ubytovacom zariadení prezidentskej kancelárie v Tatranskej Javorine. Oceňujem vlnu solidarity, ktorá ukázala, že sa v ťažkých chvíľach vieme zomknúť a pomôcť si navzájom a na účet oficiálnej zbierky som vložila 5000 eur. Ďakujem všetkým, ktorí sa rozhodli prispieť tiež. Po telefonáte s primátorkou Prešova Andreou Turčanovou aj s premiérom Petrom Pellegrinim, vítam iniciatívu, aby vláda vyčlenila ďalšie finančné prostriedky do rozpočtu mesta. Nešťastie v Prešove bolí o to viac, že sa blížia Vianoce a verím, že pomoc, ktorá sa do Prešova dostáva a dostane, pomôže postihnutým rodinám aspoň sčasti zmierniť smútok a prežiť sviatky dôstojne,“ doplnila Zuzana Čaputová.

Veľmi ma zarmútila dnešná správa o tragédii v Prešove. Myšlienkami som so všetkými, ktorí sa teraz budú musieť vyrovnať…

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Piatok 6. decembra 2019

18:00 Niekoľko ohnísk v zasiahnutom objekte sa už hasičom podarilo dostať pod kontrolu, ostatné stále lokalizujú.

K úplnému zhoreniu priestorov došlo na najvyšších 4 podlažiach. Hasebné práce pokračujú z exteriéru z výškovej techniky, ktorú hasiči pravidelne presúvajú.

Na mieste je tiež ministerka vnútra SR Denisa Saková a prezident HaZZ Pavol Nereča.

17:00 Pre vlastníkov zničených bytov a ďalších obetí tejto tragédie poskytne polícia 200 lôžok na policajnej škole a ubytovni na Popradskej ulici v Košiciach.

POLICAJTI ZABEZPEČUJÚ UBYTOVANIE VLASTNÍKOM BYTOV ZO ZNIČENÉHO PANELÁKUPre vlastníkov zničených bytov a ďalších obetí…

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Piatok 6. decembra 2019

16:20 Hasiči pokračujú v hasebných prácach pomocou výškovej techniky. Všetky byty do 8. poschodia boli prehľadané bez nálezu ďalších osôb. Na mieste sa už približne hodinu nachádza aj tím MUSAR na vyhľadávanie osôb zo závalov, ktorý je pripravený v pohotovosti.

Hasiči budú zabezpečovať prevoz pre približne 10 osôb na interné oddelenie, ktorých lieky a iné zdravotnícke pomôcky zostali v poškodenom objekte a nie je možné sa k nim dostať. Pripravuje sa tiež prehľadávanie okolitých bytových domov, ktoré mohla zasiahnuť tlaková vlna a momentálne sú bez prívodu elektriny a plynu.

15:40 Hasiči momentálne presúvajú výškovú techniku na druhú stranu budovy pre efektívnejšiu hasebnú činnosť. Z dôvodu, že statici označili najvrchnejšie tri poschodia za nestabilné, vnútorné priestory opúšťajú všetci zasahujúci hasiči.

Hasebné práce budú pokračovať z vonkajších priestorov. Z objektu bolo evakuovaných 34 osôb, ošetrených bolo doposiaľ 39 obyvateľov bytového domu.

15:10 Zasahujúci hasiči už pomocou výškovej techniky evakuovali všetky osoby, ktoré vedeli vizuálne identifikovať. Budova je od 6. poschodia vyššie celá v plameňoch.

Tri najvrchnejšie poschodia sú úplne vyhorené, pričom pri výbuchu došlo k otvoreniu strechy. Z dôvodu, že výbuch plynu spôsobil úplný kolaps vnútorného schodiska objektu, nie je možný vstup do budovy zvnútra.

Pomocou výškovej techniky sa hasiči dostali na 6. poschodie a snažia sa uhasiť prístupné byty. Postupne budú pokračovať aj na vyššie poschodia.

14:40 Zasahujúci hasiči na mieste udalosti práve potvrdili 5. obeť udalosti. Na mieste a v okolí výbuchu pomáha viac ako 60 profesionálnych a 25 dobrovoľných hasičov.

Piatu obeť následne potvrdila aj polícia na sociálnej sieti Facebook.

POČET OBETÍ SA ZVÝŠIL NA 5 OSÔB

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Piatok 6. decembra 2019

14:15 Na mieste udalosti je viceprezident HaZZ Adrián Mifkovič, ktorý potvrdil tri obete nešťastia.

Pri udalosti zasahujú hasiči z hasičských staníc v Prešove, Sabinove, Košiciach, Levoči, Bardejove, Lipanoch, Hanušovciach nad Topľou, Vranove nad Topľou, zo Záchranných brigád HaZZ v Žiline a v Humennom a dobrovoľní hasiči z obcí Abramovce, Kokošovce a Ľubotice.

13:45 Na mieste udalosti by sa podľa predbežných informácií mala nachádzať jedna obeť. Výbuch plynu s následným požiarom zasiahol približne 4 – 5 poschodí na jednej strane bytovky. Hasiči sa momentálne snažia dostať na strechu k obyvateľom z druhej strany.

13:25 Polícia na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook informuje minimálne o prvej obeti výbuchu plynu. Hasičom sa však ešte nepodarilo prehľadať celý panelák a počet obetí môže ešte stúpnuť.

MIMORIADNE: V PREŠOVSKOM PANELÁKU VYBUCHOL PLYN, SITUÁCIA JE VEĽMI VÁŽNAAktualizácia 13:25➡️ S ľútosťou môžeme…

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Piatok 6. decembra 2019

13:15 Podľa predbežných informácií by sa niekoľko obyvateľov bytovky malo nachádzať na streche budovy.

Na miesto smeruje MUSAR tím zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline (Modul pátracích a záchranárskych činností stredného rozsahu v mestskom prostredí) na vyhľadávanie osôb zo závalov, ťažká technika zo Záchranných brigád HaZZ v Humennom a Žiline a štábne vozidlo HaZZ z Košíc.

12.55 Podľa predbežných informácií malo k výbuchu plynu dôjsť medzi 9 a 12 poschodím, pričom je zrútená konštrukcia schodiska a hrozí celkový kolaps budovy. Nad miestom výbuchu je uväznených viacero osôb, ľudské obete sa zatiaľ nepotvrdili.

12:30 Približne 25 hasičov bolo pred malou chvíľou vyslaných na Mukačevskú ulicu do Prešova, kde došlo k výbuchu plynu. Plyn mal vybuchnúť v jednom z bytov v 12 podlažnej bytovke pred 12.15 hod.

Podľa ohlasovateľa udalosti by sa na mieste mali nachádzať aj obete, avšak zasahujúci hasiči túto informáciu zatiaľ nepotvrdili. Na miesto smerujú hasiči z Prešova, Sabinova, Košíc, Levoče a Bardejova a tiež evakuačný autobus HaZZ.

Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu