Jadro bude veľmi významným zdrojom energie aj v budúcnosti

Podobné články

Európska jadrová energetika potrebuje predstaviť úspešný projekt novej fungujúcej jadrovej elektrárne, ktorý by verejnosť aj politikov presvedčil o výhodnosti týchto zdrojov energie.

Povedal to v Modre podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič na odbornej konferencii SES 2019 venovanej energetike. Na podujatí sa zúčastnil aj minister hospodárstva Peter Žiga.

Diskusie o ďalšom smerovaní energetiky a budovaní nových jadrových zdrojov na pôde EÚ sú podľa eurokomisára namiesto vecných argumentov plné emócií.

„Potrebujeme spustiť jadrovú elektráreň, ktorá bude moderná a presvedčí všetkých tých, ktorí hovoria, že jadrové elektrárne sa nám predražili a trvá veľmi dlho, kým ich dobudujeme a tiež, že nie je jasné, aký finančný vklad je potrebný na to, aby sa veľká jadrová elektráreň mohla spustiť,“ povedal eurokomisár. Jadrová energia je podľa Šefčoviča veľmi významným zdrojom elektrickej energie, čo sa nezmení ani v roku 2050, ani neskôr.

V Európe je v súčasnosti niekoľko rozostavaných jadrových blokov, no ich výstavbu predražili a predĺžili nové bezpečnostné predpisy. Na Slovensku je pred spustený 3. blok elektrárne v Mochovciach, 4. blok je vo výstavbe. Minister hospodárstva Peter Žiga vyzdvihol jadro ako nezastupiteľný zdroj energie na Slovensku.

„Vďaka jadrovej energii má slovenská elektroenergetika jeden z najmenej uhlíkovo náročných mixov v celej Európskej únii, jednu z najnižších uhlíkových stôp pri výrobe elektriny. V kombinácii jadrovej energie s obnoviteľnými zdrojmi energie sa u nás vyrába takmer 80 % elektriny s takmer nulovými emisiami oxidu uhličitého. Tento podiel bude ešte vyšší po predpokladanom spustení tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach,“ zdôraznil na konferencii minister hospodárstva. Zároveň dodal, že podľa neho „jadrová energia súčasťou energetického mixu aj po roku 2050“.

Tlačová správahttps://www.slobodnaeuropa.eu/
Sleduj aj ty aktuálne spravodajstvo zo Slovenska, zo sveta, z ekonomiky a zo sveta tech a IT. Portál SlobodnaEuropa.eu ti však prináša oveľa viac – využiť môžeš fórum, sledovať tvoje obľúbené témy v skupinách a sledovať môžeš aj stránky firiem.

Ďalšie články

Komentáre

Obľúbené články

Šesť mŕtvych a traja zranení. To je bilancia šialeného strelca v Ostrave

Šialený strelec v ostravskej nemocnici zabil 6 ľudí a ďalších troch zranil. Z miesta ušiel a keď ho dolapili policajti tak spáchal samovraždu. Vražedné...

Piatok: počasie nás potrápi. Sneh, dážď, poľadovica aj víchrica

Do našej oblasti postúpi od západu okludujúci frontálny systém spojený s vypĺňajúcou sa tlakovou nížou, ktorej stred sa bude presúvať z Britských ostrovov nad...

Utorok: zamračené, hmly a s prehánkami

Cez našu oblasť postúpi smerom na východ v brázde nízkeho tlaku zvlnený studený front. Za ním sa k nám v chladnejšom vzduchu od...
Inzercia

Počasie

Bratislava
overcast clouds
4.6 ° C
6.7 °
3 °
93 %
4.1kmh
100 %
Ne
4 °
Po
9 °
Ut
13 °
St
14 °
Št
13 °