Rekordná suma pre tretí sektor

Podobné články

Finančná správa zaslala na účty neziskovým organizáciám, občianskym združeniam a nadáciám k začiatku novembra takmer 70 miliónov eur.

Ide o financie, ktoré im poukázali fyzické a právnické osoby ako 2 % podielu zo svojich zaplatených daní. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sme spracovali už o 50 000 viac vyhlásení a poukázali na účty prijímateľov sumu vyššiu o 2 mil. eur.

Finančná správa poukázala tretiemu sektoru (občianskym združeniam, neziskovým organizáciám a nadáciám) už takmer 70 miliónov eur, ktoré im darovali fyzické a právnické osoby ako 2 % podielu zo svojich zaplatených daní. Vďaka elektronizácii procesov na finančnej správe (elektronické podávanie dokumentov, štruktúrované formuláre a pod.) sme do začiatku tohto mesiaca spracovali viac ako 906 000 vyhlásení, čo je o 50 000 viac ako v celom minulom roku.

Hoci už v tomto období štatistické údaje vykazujú rekordné sumy, výška darovaných financií sa bude pravdepodobne ešte zvyšovať. Ročný prehľad prijímateľov, ktorým boli poskytnuté podiely zaplatenej dane v roku 2019 a informácie o sume poskytnutej jednotlivým prijímateľom, zverejní finančná správa do konca januára 2020. Počas januára zároveň zašle neziskovým organizáciám, ktoré dostali peniaze od daňovníkov, oznam o darcoch v prípade, ak daňovník v podanom vyhlásení vyznačil svoj súhlas so zaslaním týchto údajov prijímateľovi. Súhlas daňovníka umožňuje finančnej správe oznámiť jeho základné údaje bez výšky darovanej sumy.

Zdroje pre neziskový sektor z podielu z dane z príjmov každoročne rastú práve vďaka zvyšujúcemu sa počtu daňovníkov, ktorí chcú svoje 2 % z dane z príjmov darovať. Minulý rok získal tretí sektor 68 mil. eur a podiel zo zaplatených daní darovalo 850 000 daňovníkov. V roku 2017 získal tretí sektor celkove 64 mil. eur. Podporiť činnosť týchto subjektov sa vtedy rozhodlo viac ako 800 000 daňovníkov. V roku 2016 využilo právo použiť určitú časť zaplatenej dane z príjmov na osobitné účely približne 740 000 daňovníkov, celková suma bola 61,6 milióna eur. V roku 2015 ich bolo približne 680 000, tretiemu sektoru bola rozdelená suma takmer 57 miliónov eur.

Tlačová správahttps://www.slobodnaeuropa.eu/
Sleduj aj ty aktuálne spravodajstvo zo Slovenska, zo sveta, z ekonomiky a zo sveta tech a IT. Portál SlobodnaEuropa.eu ti však prináša oveľa viac – využiť môžeš fórum, sledovať tvoje obľúbené témy v skupinách a sledovať môžeš aj stránky firiem.

Ďalšie články

Komentáre

Obľúbené články

Šesť mŕtvych a traja zranení. To je bilancia šialeného strelca v Ostrave

Šialený strelec v ostravskej nemocnici zabil 6 ľudí a ďalších troch zranil. Z miesta ušiel a keď ho dolapili policajti tak spáchal samovraždu. Vražedné...

Piatok: počasie nás potrápi. Sneh, dážď, poľadovica aj víchrica

Do našej oblasti postúpi od západu okludujúci frontálny systém spojený s vypĺňajúcou sa tlakovou nížou, ktorej stred sa bude presúvať z Britských ostrovov nad...

Hasiči: postupovali sme správne a zachránili sme 39 ľudí

Ministerka vnútra Denisa Saková aj hasiči sa vyjadrili k zásahu pri výbuchu plynu v Prešove. Plyn v paneláku v Prešove vybuchol v piatok. Ešte ten deň...
Inzercia

Počasie

Bratislava
overcast clouds
4.6 ° C
6.7 °
3 °
93 %
4.1kmh
100 %
Ne
4 °
Po
9 °
Ut
13 °
St
14 °
Št
13 °