0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Slovensko dnes smúti za obeťami tragickej nehody pri Nitre

Na Slovensku bol dnes vyhlásený štátny smútok pre tragickú nehodu autobusu a nákladného auta neďaleko Nitry pri ktorej zomrelo 12 ľudí z toho až 5 detí.

Zoznam obetí tragickej nehody autobusu:

Natália – († 15)

Alex – († 16)

Denisa – († 17)

Veronika – († 17)

Martin – († 17)

Mariana – († 21)

Adriana – († 40)

Dušan – († 42)

Erika – († 45)

Alena – († 57)

Ladislav – († 63)

Barbora – († 70)

Slovensko sa dnes zahalilo do čierneho. Od 8.00 hodiny ráno až do 20.00 hodiny platí štátny smútok, ktorý vyhlásila za dnešný deň vláda.

V stredu Slovensko zažilo jeden z najtragickejších dní vo svojej samostatnej histórii. Pri dopravných nehodách a pri povodniach ten deň prišlo o život takmer 20 Sloveniek a Slovákov.

Najviac ich zomrelo pri dopravnej nehode autobusu a nákladného auta pri dopravnej nehode neďaleko Nitry. Zomrelo tam 12 ľudí a ďalších 20 skončilo s rôznymi zraneniami v nemocnici. Ďalšie tri ženy však zomreli pri povodniach v Revúcej a ďalší 4 zomreli pri autonehodách a zrážkach z vlakom.

V Nitre aj Kolíňanoch

Na Strednej odbornej škole (SOŠ) techniky a služieb v Nitre sa v piatok ráno konal pietny akt, na ktorom si žiaci i učitelia uctili pamiatku študentov, ktorí zahynuli v stredu pri zrážke autobusu s nákladným autom. Vzdať úctu obetiam nehody priamo na školu prišla prezidentka SR Zuzana Čaputová, premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a aj ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS).

SOŠ patrí k tým, ktorých sa tragédia dotkla najviac. V autobuse zahynuli štyria z jej študentov, ďalší utrpeli zranenia a jedna zo zranených žiačok prišla o oboch rodičov. Vzdať úctu obetiam nehody priamo na školu prišla aj prezidentka a premiér. Obaja navštívili aj neďaleké Gymnázium Párovská, ktorého žiak takisto zahynul pri nehode. Neskôr sa presunuli do krízového centra v neďalekých Kolíňanoch, pretože deväť z 12 obetí nehody bolo práve z tejto obce.

Čaputová aj Pellegrini

“Je to veľmi smutná udalosť, nehovoriac o tom, že zomreli deti. Tento týždeň bol mimoriadne tragický, pretože zomreli ľudia nie len tu, ale aj na iných miestach Slovenska. Sme všetci s nimi, mysľou som s pozostalými, pretože prísť o blízkeho človeka je asi tá najväčšia bolesť, aká sa dá zažiť,” uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Slovensko smúti za obeťami tragickej havárie na ceste pri Nitre. Prišli sme do Nitry – na Strednú odbornú školu techniky…

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Piatok 15. novembra 2019

“Celý národ dnes smúti s pozostalými a ťažko asi vyjadriť tie pocity, ktoré v sebe máme. Sme s rodinami, ktoré prežívajú asi najťažšie chvíle vo svojom živote. Ja môžem len ako predseda vlády garantovať, že všetkým sa snažíme maximálne pomôcť vo všetkom, čo tieto rodiny potrebujú. S pani prezidentkou držíme palce všetkým, ktorí sú ešte v nemocniciach a bojujú o svoj život,” doplnil predseda vlády Peter Pellegrini.

SLOVENSKO SMÚTIV deň štátneho smútku sme si spolu s pani prezidentkou uctili pamiatku obetí stredajšej tragickej…

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Piatok 15. novembra 2019

Ocenili pomoc

Obaja najvyšší ústavní činitelia ocenili aj verejnú zbierku na portáli ludialudom.sk, ktorá má pomôcť pozostalým rodinám. “Vnímam to ako prejav súcitu a spoluúčasti a myslím, že to je najviac, čo teraz môžeme rodinám a pozostalým poskytnúť. Vnímam to ako akt zomknutia sa ľudí a spoluúčasť na tej bolesti aj takýmto spôsobom. Takže som za to vďačná a ďakujem všetkým, ktorí sa rozhodli prispieť,” povedala Zuzana Čaputová.

Premiér ocenil zomknutosť ľudí a ochotu pomôcť iným. “Je dobré, keď spoločnosť vie v ťažkých časoch prejaviť solidaritu. Chcem oceniť túto súdržnosť slovenského národa a som rád, že to ešte v sebe máme, pretože iba tá solidarita a blízkosť jedného k druhému nám môže pomôcť. Musím s pani prezidentkou všetkých požiadať, aby si dávali veľký pozor na cestách, nech sa každý šťastne vráti domov,” dodal Peter Pellegrini.

Uctiť si pamiatku študentov, ktorí zahynuli pri tragickej zrážke, prišla na SOŠ aj ministerka školstva Martina Lubyová. “Prišli sme vzdať poctu obetiam. Ja som sa snažila najmä zistiť, či je všetko v poriadku, či majú dostatok psychologickej pomoci. Pani riaditeľka ma informovala, že situáciu zvládajú dobre. Dnes je tam desať psychológov, včera ich bolo päť. Pracujú individuálne so žiakmi aj kolektívne. Mali mať riaditeľské voľno, ale nakoniec sa rozhodli, že budú spolu v škole, aby prekonali tú situáciu spoločne, aby sa porozprávali,” uviedla ministerka.

Študenti už od skorého rána prichádzali k dverám školy, aby si tu zapálením kahancov uctili pamiatku spolužiakov, ktorí pri nehode zahynuli. “Atmosféra je tu smutná, deti to veľmi prežívajú, všetkým sa to určite hlboko vryje do pamäti. Máme tu psychológov a veľmi pomáhajú deťom aj kolegom. Pretože aj učitelia to veľmi prežívajú, predsa len boli s deťmi dennodenne v kontakte,” povedala riaditeľka SOŠ Dana Kročková.

Viac sa dočítate v našich článkoch:

Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu