Vláda schválila kritizovaný zákon, ktorý zavádza BIFO a SIFO

Podobné články

Vláda SR v stredu 6. novembra 2019 schválila návrh zákona o základných idenfikátoroch fyzickej osoby z dielne Ministerstva vnútra SR, ktorým sa zavádza systém nových identifikátorov fyzických osôb.

Po schválení poslancami Národnej rady SR by mal začať platiť od 1. apríla 2020. Tento zákon upravuje dve skupiny identifikátorov. Prvá rieši náhradu súčasných rodných čísel bezvýznamovým identifikátorom fyzických osôb teda tzv. BIFO a druhá časť rieši podľa mnohých IT odborníkov zbytočný identifikátor SIFO.

„Rodné čísla máme v Slovenskej republike zavedené od roku 1954. Za tridsať rokov, teda v roku 2053 sa vyčerpajú všetky možné varianty rodných čísel a my sme preto mysleli už teraz na to, ako a čím ich nahradíme. Pôjde o postupný proces, počas najbližších desiatich rokov budú platiť rodné čísla, ako aj BIFO,” uviedla ministerka vnútra SR Denisa Saková.

Zbytočné a drahé

Zavedie nového bezvýznamového identifikátora BIFO je však podľa mnohých odborníkov z IT oblasti zbytočným a nákladným riešením. Navyše po dobu prechodného obdobia v dĺžke 10 rokov sa budú aj tak používať oba identifikátori.

Ministerstvo vnútra okrem iného argumentovali nebezpečnosťou rodných čísel z pohľadu ochrany osobných údajov. Z rodného čísla viete vyčítať vek a tiež pohlavie. No bez ďalších údajov ako je meno, priezvisko či adresa je nepoužiteľné a iba ťažko zneužiteľné.

„V záujme minimalizácie dopadov zavedenia tohto systému na občanov sa ustanovuje  desaťročné prechodné obdobie, počas ktorého sa bude na občianskych preukazoch, cestovných pasoch a matričných dokladoch uvádzať popri rodnom čísle aj BIFO, pričom platnosť dokladov ostane zachovaná, t. j. počas prechodného obdobia bude možné rovnocenne využívať oba uvedené identifikátory. Uplynutím prechodného obdobia sa rodné čísla prestanú používať.  Prechodné obdobie bude taktiež slúžiť na zabezpečenie implementácie zmien v identifikácii fyzických osôb do aplikačnej praxe a na zosúladenie a zabezpečenie kompatibility informačných systémov verejnej správy s požiadavkami novej právnej úpravy základných identifikátorov fyzickej osoby,” podčiarkla Denisa Saková.

Jediným pozitívom nového systému je, že jeho prijatím sa zabezpečí odstránenie duplicít, ktoré vyplývajú z používania rodných čísel, čo znamená, že už nebude možné, aby dve osoby mali totožné základné identifikátory.

Odstráni sa tak približne 32 000 duplicitných osôb. Zavedením BIFO sa rovnako odstránia nesprávne identifikátory, ktorých je v súčasnosti približne 6 500 osobách, pretože všetky identifikátory budú generované v centrálnom informačnom systéme. Pre nový systém identifikátorov neplatí časové obmedzenie pri generovaní nových identifikátorov, čiže kombinácia čísel je nevyčerpateľná.

Na čo bude SIFO?

Druhá skupina identifikátorov bude využívaná pri elektronickej komunikácii medzi orgánmi verejnej moci, ktoré o tento systém prejavia záujem – tzv. sektormi. 

Tieto budú na identifikáciu osôb používať sektorové identifikátory fyzickej osoby – SIFO. SIFO zavádza vyššiu právnu ochranu osôb tým, že zabraňuje zneužitiu osobných údajov pri prípadnom získaní údajov z rôznych rezortov.

SIFO nemení spôsob komunikácie medzi rezortmi a anonymizuje osobu, ktorej dáta sú predmetom komunikácie pri prípadnom úniku údajov o občanoch.

„Po zavedení SIFO občan nezaregistruje žiadnu zmenu, pri komunikácii s úradmi bude stále používať rovnaké údaje, ktoré sú, resp. budú uvedené na občianskom preukaze, teda rodné číslo, resp. BIFO, meno, priezvisko, atď.,” prízvukovala ministerka vnútra SR.

Rovnako tak po implementácii SIFO nebude mať úradník žiadne povinnosti navyše, celá komunikácia a funkčnosť bude realizovaná „na pozadí” bez akýchkoľvek zmien v jeho práci.

Aj v prípade SIFO sa tak objavili pochybnosti na čo vlastne budú. Veď už samotné BIFO nebude obsahovať žiadne údaje o osobe.

Nemalé peniaze a niekoľko dodatkov

Celé projekt zavedenie BIFO a SIFO si vyžiadala nemalé zdroje zo štátneho rozpočtu. Netreba zabúdať ani na náklady, ktoré so zavedením nových identifikátorov bude mať súkromný sektor. Banky či mobilní operátorovi budú musieť svoje systémy upravovať hneď dva krát.

Najprv na súbežné používanie rodného čísla a identifikátora BIFO a potom iba na používanie samotného identifikátora BIFO. Je pravdepodobné, že tieto náklad tak potom prenesú na samotných zákazníkov.

Podľa údajov z webovej stránky ministerstva vnútra je hodnota projektu viac ako 8,2 milióna eur. Ďalšie prostriedky však štát minie aj na úpravu vlastných systémov, systémov verejnej správy a nemalé náklady budú mať aj obce či mestá.

Milanhttps://slobodnaeuropa.eu
Sleduj aj ty aktuálne spravodajstvo zo Slovenska, zo sveta, z ekonomiky a zo sveta tech a IT. Portál SlobodnaEuropa.eu ti však prináša oveľa viac – využiť môžeš fórum, sledovať tvoje obľúbené témy v skupinách a sledovať môžeš aj stránky firiem.

Viac z tejto témy

Komentáre

Obľúbené články

Dopravná nehoda autobusu a dodávky si vyžiadala 9 zranených

Hasiči momentálne zasahujú pri vážnej dopravnej nehode, ktorá sa stala v Žiline pri Celulózke. O 5.30 ráno tu došlo ku kolízii autobusu a dodávky. Po...

O funkciu predsedu najvyššieho súdu zabojujú dvaja kandidáti

Predsedníčka súdnej rady, Lenka Praženková, preto okamžite vyhlásila novú voľbu na obsadenie tejto, pre justíciu dôležitej, funkcie. Základnou podmienkou je, že budúcim predsedom sa...

Pellegrini: o kohéznej politike nemajú rozhodovať politické nálady, ale fakty

Vyhlásil to v utorok na tlačovej konferencii v Prahe pri príležitosti premiérskeho summitu skupiny Priatelia kohézie po tom, ako rokoval s partnermi z krajín...
Inzercia

Počasie

Bratislava
broken clouds
7.2 ° C
7.8 °
6.7 °
87 %
2.6kmh
75 %
Po
7 °
Ut
8 °
St
7 °
Št
10 °
Pi
16 °