Horskí a leteckí záchranári mali plné ruky práce. Pomáhali českým aj slovenským turistom

Podobné články

Dnes v dopoludňajších hodinách s Horskou záchrannou službou (HZS) spojila turistka, ktorá nahlásila, že počas výstupu z Trangošky smerom na Štefánikovu chatu dostal epileptický záchvat 42 ročný slovenský turista.

Po príchode záchranárov HZS bol už muž pri vedomí a orientovaný. Na mieste mu boli zmerané vitálne funkcie. Zostúpil samostatne v sprievode záchranárov na údolné parkovisko, kde bol odovzdaný privolanej posádke RZP z Bystrej.

Pomoc chlapcovi pod Sedlom Zábrať

Rovnako dnes popoludní prijala Horská záchranná služba žiadosť o pomoc pre 16 ročného chlapca českej národnosti v Západných Tatrách. Počas túry po zeleno značenom turistickom chodníku do Sedla Zábrať dostal silnú migrénu s následnou parézou.

Prvú pomoc a medikamentóznu liečbu chlapcovi poskytli rodičia. Po príchode záchranárov HZS bol chlapec v stabilizovanom stave. Po vyšetrení bol mladý turista záchranármi transportovaný pomocou nosidiel k Ťatliakovej chate, odkiaľ bol terénnym vozidlom dopravený na Zverovku.

Tu mali turisti zaparkované svoje auto, ktorým rodina na vlastnú žiadosť pokračovala samostatne.

Úraz hlavy pri Roháčskych plesách

V popoludňajších hodinách požiadali Horskú záchrannú službu o pomoc pre 64 ročnú turistku českej národnosti. Počas túry spadla pri Roháčskych plesách a pádom si spôsobila tržnú ranu na hlave.

V sprievode manžela sa vrátila k Ťatliakovej chate, odkiaľ ju záchranári HZS po ošetrení transportovali k Domu HZS. Na odporúčané lekárske ošetrenie pokračovala na vlastnú žiadosť s manželom.

Poranenie nohy a nevoľnosť pri Majláthovej chate

Dnes boli horskí záchranári v dvoch prípadoch požiadaní o pomoc k Majláthovej chate vo Vysokých Tatrách. V prvom prípade sa jednalo o nevoľnosť 23 ročnej turistky slovenskej národnosti, ktorá vracala a mala hnačku. Záchranári jej poskytli prvú pomoc a terénnym vozidlom ju transportovali na parkovisko, odkiaľ na vlastnú žiadosť pokračovala v sprievode svojej sestry.

V druhom prípade oznámila 64 ročná turistka, že nedokáže samostatne zostúpiť kvôli poraneniu členka a žiada o pomoc záchanárov. Záchranári HZS ju na mieste ošetrili a terénnym vozidlom transportovali do ubytovacieho zariadenia v Hágoch.

Pád cyklistu v Pieninách

Dnes popoludní boli záchranári HZS slúžiaci na Pieninách požiadaní o pomoc pre 58 ročného cyklistu poľskej národnosti, ktorý spadol z bicykla v Lesnici. Pravdepodobnou príčinou pádu bola hypoglykémia.

Po páde cyklista utrpel tržné poranenie hlavy, bol v krátkodobom bezvedomí, mal poranené ruky a mnohopočetné odreniny. Privolaní záchranári HZS mu poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť, intravenóznu liečbu a fixáciu.

Následne muža transportovali na štátnu hranicu, kde ho odovzdali príslušníkom TOPRu a posádke poľských zdravotníkov.

Ošetrenie turistky na Hrebienku

Dnes v popoludňajších hodinách bola Horská záchranná služba požiadaná o pomoc z Vysokých Tatier. Na Hrebienku sa nachádzala 63 ročná turistka českej národnosti, ktorá si vážne poranila predlaktie.

Záchranári jej po príchode poskytli neodkladné zdravotné ošetrenie a terénnym vozidlom ju transportovali k Domu HZS do Starého Smokovca, kde bola odovzdaná posádke RZP.

Uviaznuté horolezkyne pod hrebeňom Sviniek

Dnes v popoludňajších hodinách prijala Horská záchranná služba prostredníctvom poľských kolegov z TOPRu žiadosť o pomoc pre dve horolezkyne poľskej národnosti.

Počas zostupu z hrebeňa Sviniek smerom do Čiernej Javorovej doliny netrafili správnu zostupovú trasu a uviazli v neschodnom teréne. O súčinnosť bola požiadaná posádka VZZS, ktorá z heliportu v Starom Smokovci vzala na palubu vrtuľníka dvoch horských záchranárov.

Po lokalizácii miesta uviaznutia z vrtuľníka boli obe horolezkyne záchranármi HZS za pomoci navijaku postupne evakuované z exponovaného terénu, a spolu so záchranármi vysadené pri Zelenom plese.

Posádka VZZS sa vrátila na základňu, obe ženy, ktoré boli bez zranení, pokračovali samostatne.

Nevoľnosť turistky pod Malým Kriváňom

Dnes v popoludňajších hodinách prijala Horská záchranná služba žiadosť o pomoc pre 31 ročnú turistku českej národnosti. Nachádzala sa pod Malým Kriváňom v smere do sedla Priehyb, kde začala pociťovať tŕpnutie končatín, sťažené dýchanie a bolesti brucha.

O súčinnosť požiadali záchranári posádku VZZS, ktorá z heliportu vo Vrátnej vzala na palubu horského záchranára. Po prílete do oblasti bol pri pacientke vysadený záchranár HZS, ktorý ju pripravil na letecký transport.

Po evakuácii z terénu v trojrohej sedačke a medzipristátí bola pacientka naložená na palubu a posádka vrtuľníka sa vrátila na heliport. Lekár po jej vyšetrení skonštatoval, že pacientkin stav si nevyžaduje hospitalizáciu, na jej žiadosť bola odovzdaná do starostlivosti blízkej osoby.

Milanhttps://slobodnaeuropa.eu
Sleduj aj ty aktuálne spravodajstvo zo Slovenska, zo sveta, z ekonomiky a zo sveta tech a IT. Portál SlobodnaEuropa.eu ti však prináša oveľa viac – využiť môžeš fórum, sledovať tvoje obľúbené témy v skupinách a sledovať môžeš aj stránky firiem.

Ďalšie články

Komentáre

Obľúbené články

Video na ktorom môžu byť útočníci

Policajti prvého bratislavského okresu naďalej pracujú na objasnení útoku, ku ktorému došlo v nedeľu krátko po 05.00 hod v blízkosti hlavného vchodu do budovy...

Streda: prituhne a nasneží. Pozor na poľadovicu

V brázde nízkeho tlaku vzduchu, zasahujúcej od severozápadu do strednej Európy, postúpi od západu do našej oblasti zvlnené frontálne rozhranie.

Piatok: počasie nás potrápi. Sneh, dážď, poľadovica aj víchrica

Do našej oblasti postúpi od západu okludujúci frontálny systém spojený s vypĺňajúcou sa tlakovou nížou, ktorej stred sa bude presúvať z Britských ostrovov nad...
Inzercia

Počasie

Bratislava
overcast clouds
3.1 ° C
6.7 °
0 °
86 %
3.6kmh
100 %
Ne
4 °
Po
9 °
Ut
13 °
St
14 °
Št
13 °