Túto noc si môžeme pospať o hodinu dlhšie. V noci sa mení čas

Podobné články

Zmena letného času na štandardný stredoeurópsky čas prebehne dnešnú noc. V nedeľu 27.10.2019 sa posunú ručičky hodiniek o tretej hodine späť na druhú hodinu.

Zmena času však neznamená len posun ručičiek hodiniek. Zmena času ovplyvní napríklad aj vysielanie televízií, rádií či napríklad dopravu.

Vo vlaku a v autobuse budete o hodinu dlhšie

Na zmenu času z letného na štandardný alebo inak aj zimný čas ovplyvní aj dopravu. Vlakoví dopravcovia na svojich stránkach upozorňujú, že vo vlaku strávite o hodinu dlhšie.

V prípade národného dopravcu, Železničnej spoločnosti Slovensko, sa posun času dotkne dvoch jej nočných vlakov. Pôjde o dva rýchliky – R 614 Zemplín (Humenné 21:54 – Bratislava-Nové Mesto 06:51) a R 615 Zemplín (Bratislava-Nové Mesto 22:16 – Humenné 06:33).

Oba rýchliky zostanú stáť vo vybraných železničných staniciach (R 614 Zemplín v Ružomberku, R 615 Zemplín v Kraľovanoch) a v ceste budú pokračovať po hodine.

Aj RegioJet

Na tratiach susedných železníc budú podobne ovplyvnené jazdy nočných vlakov. Vlaky, ktoré vchádzajú na Slovensko po 03:00, už pôjdu podľa stredoeurópskeho času.

Spojom RegioJetu, ktoré budú v inkriminovanom čase na ceste, sa tak o hodinu predĺži cestovná doba. Spoje budú čakať v jednej zo zastávok danej linky, pokiaľ ich nedobehne stredoeurópsky čas.

Aj v prípade RegioJetu pôjde o dva vlaky – RJ 1021 Praha–Košice a RJ 1020 Košice–Praha. Prvý spoj bude stáť v Žiline a druhý potom bude v českej Ostrave.

Nezabudnite si pretočiť hodinky o hodinu späť! ⌚ Už v nedeľu 27. októbra v 3:00 bude letný čas vystriedaný tým zimným. 🕒…

Uverejnil používateľ RegioJet SK Piatok 25. októbra 2019

Väčšinou automaticky

Zmena času však znamená aj veľké prestavovanie hodín. Mnohé zariadenia ako napríklad smartfóny či počítače si však správny čas prestavia bez nášho zásahu. Mnohé iné sa však musia prestaviť ručne.

Prvý krát sa na našom území menil čas ešte v roku 1916. Po skončení prvej svetovej vojny však posun času zrušili. Po druhej svetovej vojne sa v tedajšom Československu letný čas striedavo zavádzal a rušil.

Až v roku 1979 zaviedlo Československo trvalý posun hodiniek v prípade letného času. Prispela k tomu aj energetická kríza. V poslednom období však silnejú hlasy na zastavenie posunu ručičiek hodiniek o hodinu dopredu a dozadu.

Skončí?

V roku 2018 však v Európskej únii začala prebiehať diskusia k zastaveniu striedania letného a štandardného času. Prieskum do ktorého sa zapojilo takmer 5 miliónov občanov Európskej únie znamenal hlasovanie v Európskom parlamente o skončení striedania času.

Jednotlivé štáty sa však stále nevedia dohodnoť na tom, ktorý čas chcú ponechať. Niektoré krajiny sú za ponechanie letného času a iné zasa na ponechanie štandardného času. Napríklad v prípade ponechania letného času by v zime Slnko vychádzalo až po ôsmej hodine. V prípade ponechania zimného času by však zasa počas leta Slnko vychádzalo už krátko po tretej hodine ráno.

Súčasná legislatíva, ktorá upravuje striedanie štandardného a letného času platí zatiaľ do roku 2021. ak sa nič nezmení tak nás zrejme čakajú ešte tri alebo štyri zmeny času.

Milanhttps://slobodnaeuropa.eu
Sleduj aj ty aktuálne spravodajstvo zo Slovenska, zo sveta, z ekonomiky a zo sveta tech a IT. Portál SlobodnaEuropa.eu ti však prináša oveľa viac – využiť môžeš fórum, sledovať tvoje obľúbené témy v skupinách a sledovať môžeš aj stránky firiem.

Viac z tejto témy

Komentáre

Obľúbené články

Sobota: teplota sa vyšplhá až na príjemných sedemnásť

Počas dnešnej noci bude oblačno až zamračené a miestami bude prechodne zmenšená oblačnosť. Lokálne sa tiež môžu objaviť hmly. Ojedinele sa treba pripraviť na...

Päť chodcov skončilo v Bratislave pod kolesami áut

Našťastie tento krát utrpeli všetci chodci iba ľahšie zranenia, avšak takéto nehody môžu mať aj oveľa tragickejšie následky. Preto polícia v Bratislavskom kraji vzhľadom na sychravé...

O prevádzkovanie trate Bratislava – Komárno majú záujem piati dopravcovia

V poradí druhú súťaž na liberalizáciu tratí ministerstvo dopravy spustilo začiatkom októbra.  Lehota na predkladanie žiadostí o účasť sa uzavrela v piatok 15. novembra. Na frekventovanej trati...
Inzercia

Počasie

Bratislava
few clouds
7.9 ° C
8.9 °
6.7 °
100 %
4.1kmh
20 %
Pi
12 °
So
10 °
Ne
12 °
Po
9 °
Ut
10 °