Zlúčenie operačných programov zachráni 100 miliónov eur pre slovenskú vedu, výskum a inovácie

Podobné články

Vláda SR dnes rozhodla o zlúčení nevýkonného Operačného programu Výskum a inovácie s úspešným Operačným programom Integrovaná infraštruktúra, vďaka čomu sa zachráni 100 miliónov eur pre Slovensko.

„Je to pre nás veľký záväzok a prejavenie dôvery ministerstvu dopravy. V čerpaní eurofondov sme na špici nielen v rámci Slovenska, ale sme premiantom aj v rámci Európskej únie. Preto vieme pomôcť ministerstvu školstva a zvrátiť prepad eurofondov. Chcem zdôrazniť, že tieto peniaze zachraňujeme pre vedu, výskum a inovácie na Slovensku. Našim cieľom nie je len matematicky spriemerovať čerpanie a tým vylepšiť čísla. Pevne verím, že naši skúsení odborníci s pomocou expertov z EÚ naštartujú procesy, ktoré urýchlia zmysluplné čerpanie a výkonnosť v oblasti výskumu a inovácií,“ povedal po rokovaní vlády v Kežmarku minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

Operačný program Integrovaná infraštruktúra (OP II) k 30.septembru 2019 vyčerpal viac ako 1,4 miliardy eur (36 percent) z celkovej alokácie 4,6 miliardy eur.

V zmysle pravidla n+3 už ministerstvo dopravy, ktoré je Riadiacim orgánom OP II vysoko prekročilo svoj záväzok čerpania pre rok 2019, čím sa vytvára priestor – po zlúčení s OP VaI – pre elimináciu prepadnutia eurofondov na výskum a inovácie.

Technicky pôjde o včlenenie OP VaI do OP II, v ktorom  vzniknú nové prioritné osi,  s jedným Riadiacim orgánom (ministerstvom dopravy)  a jedným Monitorovacím výborom.

Do konca októbra zašle MDV SR na schválenie Európskej komisii nový programový dokument. Zároveň, počas harmonizácie systémov uskutoční MDV SR hĺbkový procesný audit za pomoci európskych expertov. Cieľom je nastaviť opatrenia na zlepšenie čerpania eurofondov na výskum a inovácie.

Tlačová správahttps://www.slobodnaeuropa.eu/
Sleduj aj ty aktuálne spravodajstvo zo Slovenska, zo sveta, z ekonomiky a zo sveta tech a IT. Portál SlobodnaEuropa.eu ti však prináša oveľa viac – využiť môžeš fórum, sledovať tvoje obľúbené témy v skupinách a sledovať môžeš aj stránky firiem.

Viac z tejto témy

Komentáre

Obľúbené články

Elektronické náramky kontrolujú stále viac odsúdených

Ministerstvu spravodlivosti SR sa opäť podarilo zvýšiť využívanie elektronických náramkov. Prvýkrát elektronické náramky kontrolovali odsúdených v roku 2016. Odvtedy ich využitie stúplo šesťnásobne. Kým...

Vláda schválila kritizovaný zákon, ktorý zavádza BIFO a SIFO

Po schválení poslancami Národnej rady SR by mal začať platiť od 1. apríla 2020. Tento zákon upravuje dve skupiny identifikátorov. Prvá rieši náhradu súčasných rodných...

Agentúra Fitch potvrdila Slovensku rating na úrovni A+

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings uviedla, že hlavné faktory, ktoré viedli k pozitívnemu hodnoteniu krajiny boli najmä stabilný prílev priamych zahraničných investícií, priaznivá štruktúra zahraničného...
Inzercia

Počasie

Bratislava
overcast clouds
4.9 ° C
6.1 °
3.9 °
93 %
5.1kmh
90 %
St
7 °
Št
9 °
Pi
14 °
So
14 °
Ne
11 °