Parlament schválil balík zákonov rezortu dopravy

Podobné články

Na programe 51. parlamentnej schôdze boli štyri novely zákonov, ktoré uviedol minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek. Ide o vládny návrh zákona o vnútrozemskej plavbe, o energetickej hospodárnosti budov, novela zákona o autoškolách a o prevádzke vozidiel v cestnej premávke.

„Zákony budú mať pozitívny dosah na ľudí a uľahčia im fungovanie v každodenných situáciách. Myslím si, že úlohou štátnych orgánov je, aby sme pripravovali a navrhovali také legislatívne zmeny, ktoré ľuďom prinášajú úžitok, zlepšujú podnikateľské prostredie, a zároveň reagujú na skúsenosti, ktoré sa objavili v praxi,“ povedal Arpád Érsek, minister dopravy a výstavby SR.

Zmeny pri STK

Majiteľov vozidiel budú zaujímať najmä zmeny, ktoré prináša novela zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Vodiči si počas výkonu technickej kontroly budú môcť urobiť drobné nastavenia a opravy ako je napríklad výmena žiaroviek. Všeobecný zákaz opravovať vozidlá na linke sa ruší.

Pre podomácky vyrobené poľnohospodárske vozidlá, ale aj pre komerčne vyrábané vozidlá spred 1. júla 2009, ku ktorým bude vydaná tzv. farmárska značka na 10 rokov, sa zavádza jednotlivé schválenie vozidla s obmedzenou prevádzkou.

Takisto sa umožňuje lepšia flexibilita prechodu technikov medzi jednotlivými stanicami technickej kontroly, čo zefektívni fungovanie na STK.

Elektromobily aj autoškoly

Novela zákona o energetickej hospodárnosti budov zavádza zmeny na podporu elektromobility. Vlastník novej alebo významne obnovovanej budovy, ktorá má viac ako 10 parkovacích miest, resp. nebytovej budovy s viac ako 20 parkovacími miestami bude povinný zabezpečiť takúto budovu nabíjacími stanicami elektrických vozidiel.

K zlepšeniu kvality odbornej prípravy budúcich vodičov a inštruktorov autoškôl má prispieť novela zákona o autoškolách. Doterajšia prax vykonávania vodičských kurzov dokazuje, že ich kvalita je podmienená najmä schopnosťami inštruktorov. Absolvovanie doškoľovacieho kurzu inštruktora (podľa súčasnej právnej úpravy) raz za päť rokov sa dlhodobo prejavuje ako nepostačujúce.

Rezort dopravy navrhuje, aby inštruktori absolvovali kurzy povinne a priebežne počas dvojročných intervalov, a nielen z dôvodu predĺženia platnosti inštruktorského preukazu. Toto opatrenie je nevyhnutné z dôvodu nových technických pokrokov súvisiacich s bezpečným vedením vozidla a novými trendmi v oblasti vzdelávania a prípravy nových vodičov.

Lodná doprava

Podpora mobility na splavných vodných tokoch a vytvorenie osobnej lodnej  dopravy vo verejnom záujme sú základné ciele ďalšej novely zákona o vnútrozemskej plavbe, o ktorom parlament bude rokovať v druhom čítaní.

Ministerstvo dopravy od nej očakáva zlepšenie dostupnosti občanov žijúcich pozdĺž splavných vodných ciest za prácou, školou, úradmi a lekármi, podporu ekologickej dopravy a zvýšenie kvality života.

Tlačová správahttps://www.slobodnaeuropa.eu/
Sleduj aj ty aktuálne spravodajstvo zo Slovenska, zo sveta, z ekonomiky a zo sveta tech a IT. Portál SlobodnaEuropa.eu ti však prináša oveľa viac – využiť môžeš fórum, sledovať tvoje obľúbené témy v skupinách a sledovať môžeš aj stránky firiem.

Viac z tejto témy

Komentáre

Obľúbené články

Počasie nás v nasledujúcich hodinách potrápi. Cez noc víchrica, zajtra dážď

Slovensko v nasledujúcich hodinách poriadne potrápi vyčíňanie počasia. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy pred víchricou na horách a tiež pred dažďom. Viaceré okresy by sa mali pripraviť...

Dopravná nehoda autobusu a dodávky si vyžiadala 9 zranených

Hasiči momentálne zasahujú pri vážnej dopravnej nehode, ktorá sa stala v Žiline pri Celulózke. O 5.30 ráno tu došlo ku kolízii autobusu a dodávky. Po...

Hromadná bitka v Malackách objasnená

Malackí policajti pokročili vo vyšetrovaní hromadnej bitky, ktorá sa odohrala pred nákupným centrom v Malackách. Policajný vyšetrovateľ už obvinil 6 mužov z trestných činov ublíženia...
Inzercia

Počasie

Bratislava
overcast clouds
4.9 ° C
6.1 °
3.9 °
93 %
5.1kmh
90 %
St
7 °
Št
9 °
Pi
14 °
So
14 °
Ne
11 °