Erdogan: prímerie nebude a sankcii sa nebojíme

Podobné články

Odporúčame

Trump potrestal Turkov. Uvalil sankcie na ministrov aj ministerstva

Putin a Erdogan sa bavili o Sýrii

Turecko čelí v posledných dňoch obrovskej kritike za vojenskú operáciu „prameň mieru“ na severovýchode Sýrie. Operáciu totiž prebieha bez požehnania OSN a napriek odporu mnohých štátov Európskej únie, USA a tiež napríklad Číny.

Veľkej kritike čelí najmä turecký prezident Erdogan, ktorý sa vyhrážal napríklad aj Európskej únii. Chcel totiž do Európy pustiť niekoľko stoviek tisíc migrantov, ktorí sa nachádzajú na tureckom území.

Nemá strach

Podľa tureckého lídra však nemá Ankara strach zo sankcií a nemieni ani vyhlásiť prímerie na okupovanom sýrskom území. Erdogan to vyhlásil počas letu z návštevy Azerbajdžanu.

“Hovoria nám aby sme vyhlásili prímerie. Nikdy nemôžeme vyhlásiť prímerie,” povedal údajne Erdogan počas letu z Azerbajdžanu novinárom.

“Náš cieľ je jasný a možných sankcii sa vôbec nebojíme. Jednotky sebaobrany v Sýrii strácajú svoje pozície veľmi rýchlo a našim cieľom je zatlačiť teroristov od nasej hranice aspoň 32 kilometrov,” dodal Erdogan.

Američania chcú prímerie

Do Turecka majú naplánovanú cestu americký viceprezident Mike Pence a tiež americký minister zahraničných veci Mike Pompeo. V Turecku chcú docieliť zastavenie vojenských operácii na okupovanom území Sýrie.

K tureckej vojenskej operácii sa na sociálnej sieti Facebook vyjadrila aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová podlá ktorej vojenské operácie tureckej armády v Sýrii ohrozujú bezpečnosť celého regiónu.

Prezidentka: operácia ohrozuje bezpečnosť

„Zdieľam spoločné stanovisko krajín Európskej únie v tom, že neprimerané jednostranné použitie sily – vojenskej ofenzívy Turecka – vážne ohrozuje stabilitu a bezpečnosť celého regiónu. Zároveň oslabuje snahy medzinárodného spoločenstva v boji proti Islamskému štátu, ktorý ešte stále predstavuje hrozbu pre európsku a svetovú bezpečnosť,“ napísala Zuzana Čaputová na sociálnej sieti Facebook.

Prezidentka ďalej uviedla, že podporuje výzvu aby krajiny Európskej únie prestali štáty Únie dodávať zbrane Turecku. „Vyjadrujem zároveň obavu, že sa v dôsledku stupňujúceho konfliktu môže vrátiť do Európy utečenecká kríza so všetkými jej dôsledkami, teda aj so zneužívaním tejto hrozby na ovplyvňovanie volieb, vyvolávanie spoločenského napätia populistickými a extrémistickými silami,“ dodala prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom vyhlásení.

Pozorne sledujem vývoj v súvislosti s dianím v Sýrii a v širšom regióne. Zdieľam spoločné stanovisko krajín Európskej…

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Utorok 15. októbra 2019

Milanhttps://slobodnaeuropa.eu
Sleduj aj ty aktuálne spravodajstvo zo Slovenska, zo sveta, z ekonomiky a zo sveta tech a IT. Portál SlobodnaEuropa.eu ti však prináša oveľa viac – využiť môžeš fórum, sledovať tvoje obľúbené témy v skupinách a sledovať môžeš aj stránky firiem.

Viac z tejto témy

Komentáre

Obľúbené články

Elektronické náramky kontrolujú stále viac odsúdených

Ministerstvu spravodlivosti SR sa opäť podarilo zvýšiť využívanie elektronických náramkov. Prvýkrát elektronické náramky kontrolovali odsúdených v roku 2016. Odvtedy ich využitie stúplo šesťnásobne. Kým...

Agentúra Fitch potvrdila Slovensku rating na úrovni A+

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings uviedla, že hlavné faktory, ktoré viedli k pozitívnemu hodnoteniu krajiny boli najmä stabilný prílev priamych zahraničných investícií, priaznivá štruktúra zahraničného...

Počasie nás v nasledujúcich hodinách potrápi. Cez noc víchrica, zajtra dážď

Slovensko v nasledujúcich hodinách poriadne potrápi vyčíňanie počasia. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy pred víchricou na horách a tiež pred dažďom. Viaceré okresy by sa mali pripraviť...
Inzercia

Počasie

Bratislava
overcast clouds
4.9 ° C
6.1 °
3.9 °
93 %
5.1kmh
90 %
St
7 °
Št
9 °
Pi
14 °
So
14 °
Ne
11 °