Pilot je po páde stíhačky v nemocnici. Lety stíhačiek MiG-29 pozastavili

Podobné články

Stíhacie lietadlo MiG-29 Ozbrojených síl Slovenskej republiky spadlo včera krátko po 21.30 pri obci Nové Sady v okrese Nitra po tom čo mu zrejme došlo palivo. Či išlo o poruchu zatiaľ Ministerstvo obrany SR nepotvrdilo.

AKTUALIZÁCIA: Stíhacie lietadlo MiG-29 spadlo do neobývanej oblasti pri obci Nové Sady – časť CerovinyPilot stíhacieho…

Uverejnil používateľ Ministerstvo obrany Slovenskej republiky Sobota 28. septembra 2019

Pilot, ktorý sa v sobotu 28. septembra vo večerných hodinách katapultoval zo stíhacieho lietadla Mig-29, je nateraz mimo ohrozenia života. V súčasnosti je hospitalizovaný v nemocnici a jeho stav je stabilizovaný. Ide o skúseného pilota, ktorý má nalietaných približne 1200 letových hodín.

„Ide o naozaj o prvotriedneho pilota, jedného z najskúsenejších v rámci Vzdušných síl Ozbrojených síl SR. Chcem vyzdvihnúť jeho naozaj vysokú profesionalitu, pretože aj v tejto krízovej situácii postupoval plne v zmysle štandardných operačných postupov,“ doplnil zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR genmjr. Miroslav Lorinc, ktorý prišiel do nitrianskej nemocnice.

Cvičné lety pozastavili

K nehode došlo počas cvičného letu dvoch stíhacích lietadiel MiG-29. Jednému zo strojov zrejme počas letu došlo palivo a zrútilo sa do neobývanej oblasti pri obci Nové Sady. Druhý stroj bezpečne pristál na letisku.

Nehoda stíhačky

VIDEO Z MIESTA NEHODY STÍHAČKYViac info v predošlých statusoch.Polícia SR – Nitriansky kraj

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Sobota 28. septembra 2019

V súčasnosti sú pozastavené všetky cvičné lety stíhacích lietadiel Mig-29, avšak pohotovostný systém NATINAMDS je plne zabezpečený. Informoval o tom minister obrany SR Peter Gajdoš, ktorý pilota osobne navštívil v nemocnici a následne aj okolie miesta nehody.

„Život a zdravie pilota sú v tejto situácii to najdôležitejšie, preto som hneď išiel sem priamo do nemocnice. O udalosti bola bezprostredne informovaná rodina a samozrejme som informoval aj troch najvyšších ústavných činiteľov. Chcem vysoko oceniť profesionalitu pilota, pretože len vďaka jeho adekvátnej reakcii, nebolo ohrozené civilné obyvateľstvo, pretože lietadlo spadlo do neobývanej časti,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš.

Bol to cvičný let

V tomto prípade išlo o štandardný cvičný let dvoch stíhacích lietadiel Mig-29, pričom druhý pilot bezpečne pristál na Letisku Sliač. Rezort obrany sa v tejto súvislosti nevyjadruje k dôvodom pádu lietadla. Polícia však včera na svojom facebookovom profile informovala, že pravdepodobnou príčinou zrútenia stíhacieho lietadla je, že mu počas letu došlo palivo.

HAVAROVALA STÍHAČKA MiG-29 OZBROJENÝCH SÍL SR❗️POZOR: Policajti zabezpečujú miesto nehody a dôrazne žiadajú obyvateľov…

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Sobota 28. septembra 2019

“Nebudem špekulovať o príčine,  počkám si na závery. Vec vyšetruje Krajské riaditeľstvo policajného zboru v Nitre pod dozorom prokurátora. Verím však, že aspoň na čas utíchnu hlasy, ktoré spochybňujú potrebu nákupu nových stíhacích lietadiel F-16. Bezpečnosť našich vojakov, ktorí zabezpečujú obranu Slovenskej republiky, je pre mňa na prvom mieste,” zdôraznil šéf rezortu obrany Peter Gajdoš.

Zasahovali aj hasiči

Hasiči z Nitry boli včera pred desiatou hodinou večer vyslaní do katastra obce Nové Sady, kde
došlo k pádu stíhacieho lietadla MiG-29.

Po príchode na miesto udalosti začali hasiči s hasením požiaru lietadla, ktoré po páde začalo horieť. Požiar sa im podarilo lokalizovať po pár minútach, a následne ho likvidovali. Pri udalosti zasahovalo 12 hasičov z Nitry.

Milanhttps://slobodnaeuropa.eu
Sleduj aj ty aktuálne spravodajstvo zo Slovenska, zo sveta, z ekonomiky a zo sveta tech a IT. Portál SlobodnaEuropa.eu ti však prináša oveľa viac – využiť môžeš fórum, sledovať tvoje obľúbené témy v skupinách a sledovať môžeš aj stránky firiem.

Viac z tejto témy

Komentáre

Obľúbené články

Dve tragické nehody v Michalovciach a Trebišove

59 ročný chodec sa včera krátko po 18. hodine, bez akéhokoľvek reflexného prvku na oblečení, pohyboval po obchvate mesta Trebišov, keď do neho na...

Pondelok: teploty do pätnásť avšak bude sa ochladzovať

Počas dnešnej noci bude na Slovensku oblačno až zamračené. Spočiatku bude miestami prevažne zmenšená oblačnosť. Ojedinele sa môže objaviť slabý dážď alebo mrholenie a to...

Nafúkal skoro 3,5 promile. Skončil v jarku

43 ročný muž viedol osobné motorové vozidlo v smere od Dulovej Vsi do Prešova, pričom na priamom úseku cesty náhle zišiel do odvodňovacej priekopy. Po...
Inzercia

Počasie

Bratislava
broken clouds
10.7 ° C
11.7 °
10 °
87 %
4.6kmh
75 %
Po
14 °
Ut
13 °
St
11 °
Št
12 °
Pi
12 °