Ministerstvo financií predkladá 7 zákonov. Časť z nich je zbytočná

Podobné články

To je len časť z množstva opatrení, ktoré predkladá Ministerstvo financií SR (MF SR) na schôdzu Národnej rady SR. Celkovo ide o 7 zákonov, ktoré prinesú zmeny pre firmy, podnikateľov ale aj zamestnancov. O týchto zmenách začnú poslanci rokovať v stredu 11.septembra popoludní.

Ministerstvo financií predkladá na rokovanie parlamentu novelu zákona o dani z príjmov. Jej súčasťou je okrem iného aj opatrenie, ktoré má motivovať podnikateľov a firmy vo väčšej miere investovať do výskumu a vývoja. V súčasnosti zákon umožňuje odpočet daňových výdavkov na výskum a vývoj vo výške 100%. Ministerstvo financií SR po novom navrhuje, aby si firmy a podnikatelia mohli uplatniť odpočet výdavkov vo výške 150% od roku 2019 a 200% od roku 2020.

100 eur ako motivácia?

Súčasťou novely je aj návrh na zvýšenie príspevku na ubytovanie, ktorý by mal ešte vo väčšej miere motivovať nezamestnaných ľudí nájsť si prácu aj mimo svojho bydliska. Zamestnávateľ bude môcť zamestnancovi prispieť na tento účel sumou 100 eur, ktorú si zamestnávateľ uplatní ako daňový výdavok. Príspevok bude zároveň pre zamestnanca nezdaniteľným príjmom.

Či však 100 eur zvýši ochotu ľudí sťahovať sa je otázne. Náklady na sťahovanie v lepšom prípade predstavujú aj niekoľko stoviek eur v horšom aj niekoľko tisíc eur. A to hovoríme len o prípade ak si v novom meste prenajmete byt či dom. Ak by ste si ho chceli kúpiť tak to nebude vôbec jednoduché. Pre mnohých tak 100 eur nebude motivácia aby odišli pracovať do iného mesta.

Podpora pre bohatých

Ďalšou novinkou, ktorú prináša novela zákona o dani z príjmov, je podpora elektromobility. V reakcii na znižovanie environmentálnej záťaže a v súlade s Akčným plánom rozvoja elektromobility v SR, rezort financií navrhuje zaviesť osobitnú odpisovú skupinu pre elektromobily. V súčasnosti môžu podnikatelia a firmy odpisovať takéto vozidlá 4 roky, rovnako ako bežné osobné automobily. Navrhovanou zmenou sa doba odpisovania elektromobilov skráti na 2 roky.

Problémom však v prípade tohto opatrenia je, že ceny elektormobilov sa často pohybujú v niekoľkých desiatkach tisíc eur. Malé firmy a živnostníci tak na túto podporu rozhodne nedosiahnu. Ceny elektromobilov sú často vyššie ako je ročný obrat malých firiem a živnostníkov. Takáto podpora tak bude skôr pred veľké a nadnárodné spoločnosti, ktoré si môžu dovoliť investovať desiatky tisíc eur do vozového parku.

Podpora pre malé firmy a živnostníkov      

Do kategórie mikrodaňovníkov budú patriť podnikatelia, ktorých príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahnu sumu 49 790 eur. Mikrodaňovníci budú mať nové zvýhodnenia. Pôjde napríklad o predĺženie odpočtu daňovej straty na 5 rokov, zavedenie flexibilnosti v odpisovaní hmotného majetku s výnimkou nehnuteľností a iné. Podľa údajov ministerstva financií, bude do tejto kategórie spadať približne 50% zo všetkých daňovníkov.

„Našim cieľom je zlepšovať podnikateľské prostredie na Slovensku a chceme zároveň pomôcť malým a stredným podnikateľom. Preto zavádzame novú kategóriu mikrodaňovníkov, ktorí budú mať rôzne zvýhodnenia, napríklad pri odpisovaní majetku“,

uviedol na margo plánovaných zmien minister financií Ladislav Kamenický. 

Dlhšia lehota

Na rokovanie NR SR smeruje aj návrh, ktorý by mal zjednodušiť a zefektívniť používanie elektronických registračných pokladníc. Od 1.1.2020 by sa mala predĺžiť lehota na odosielanie údajov do systému e-kasa v off-line režime zo súčasných 48 hodín na 96 hodín a skrátiť by sa mala aj doba vytlačenia bločku priamo na predajnom mieste.

Ministerstvo financií SR a Finančná správa SR aj naďalej bojujú proti neplatičom daní. Aj preto prichádza ďalšia úprava daňového poriadku, ktorá prináša viacero opatrení. Jedným z nich je aj zavedenie daňovej exekúcie zadržaním vodičského preukazu. Slovensko tak bude prvou krajinou v EÚ, ktorá bude uplatňovať tento inštitút v oblasti daní. 

Viac z tejto témy

Komentáre

Obľúbené články

Prezidentka nesúhlasí s predĺžením moratória. Novelu zákona vetovala

Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu 6. novembra 2019 vrátila NR SR na opätovné prerokovanie schválenú novelu zákona, ktorou sa predlžuje moratórium na zverejňovanie prieskumov zo...

Pod vplyvom alkoholu a ešte z drogami v aute. Mladík si poriadne zavaril

Polícia v Hnúšti začala trestné stíhanie pre prečin ublíženie na zdraví a prečin drogovej trestnej činnosti. Medzi Rimavskou Pílou a Tisovcom došlo k dopravnej nehode...

Zrážka nákladného vlaku a Fabie si vyžiadali ťažké zranenia vodiča

Vodič Škody Fabia išiel od obce Kuklov a smeroval na hlavný ťah medzi Kútmi a Šaštínom-Strážami. Z nezistených príčin vošiel na železničné priecestie, zabezpečené svetelným...
Inzercia

Počasie

Bratislava
broken clouds
7.2 ° C
7.8 °
6.7 °
87 %
2.6kmh
75 %
Po
7 °
Ut
8 °
St
7 °
Št
10 °
Pi
16 °