Boris Johnson prehral. Voľby ani tvrdý brexit nebudú

Podobné články

Ešte včera sme informovali, že Borisa Johnsona čakajú v parlamente krušné chvíle. Johnson nie je premiérom Veľkej Británie ani dva mesiace a už prehráva jednej boj s parlamentom za druhým.

Najprv z jeho strany zbehol jeden z poslancov Konzervatívnej strany a potom ho ďalších viac ako 20 členov strany potopilo pri hlasovaní o zákone o tvrdom brexite.

Tvrdý brexit nebude

Johnson už pri zvolení do funkcie vyhlasoval, že z Európskou úniou vyjedná novú dohodu o odchode Veľkej Británie zo spoločenstva. Ako to však chce docieliť nie je jasné.

Johnson však zároveň vyhlásil, že Veľká Británia opustí Európsku úniu stoj čo stoj a to bez ohľadu či to bude bez dohody alebo s dohodou. To už však neplatí.

Poslanci totiž schválili návrh zákona, ktorý Johnsona zaväzuje aby v prípade ak sa nepodarí s Európskou úniou uzavrieť dohodu, musel požiadať o odklad brexitu. Johnson má tak čas necelé dva mesiace na vyjednanie dohody s Európskou úniou. Musia ju však stihnúť schváliť poslanci, ktorí na návrh samotného Johnsona už budúci týždeň nastúpia na nútenú dovolenku.

Aj Snemovňa lordov

Návrh zákona, ktorý má zabrániť tvrdému brexitu po schválení poslancami mieri do Snemovne lordov.

Tí sa však už stihli vyjadriť, že návrh zákona prejednajú čo možno najrýchlejšie. Zároveň sa už lordi vyjadrili, že z návrhom predbežne súhlasia. Ak návrh skutočne schvália bude mať Johnson zviazané ruky.

Neželené prázdniny budú

Boris Johnson požiadal minulý týždeň kráľovnú o prerušenie jednania parlamentu a to až do 14. októbra. Vo veci mal rozhodovať ešte škótsky súd, ktorý mohol neželaným prázdninám zabrániť.

Poslanci sa na súd obrátili a žiadali aby zrušil prázdniny parlamentu. Súd však návrhu poslancov nevyhovel a prázdniny nakoniec budú.

Poslanci tak budú musieť návrh zákona, ktorý má zabrániť tvrdému brexitu stihnúť definitívne schváliť ešte pred nedobrovoľnou prestávkou parlamentu.

A čo na to EÚ?

Poslanci sa možno nakoniec trocha s návrhom zákona unáhlili. Problém totiž nemusí nastať na strane Británie. Nie odkladu brexitu nakoniec môže povedať aj samotná Európska únia.

Britom sa tak môže stať, že opustia úniu nakoniec naozaj bez akejkoľvek dohody. Johnsonovi sa tak splní jeho želanie opustiť Európsku úniu za každú cenu.

Milanhttps://slobodnaeuropa.eu
Sleduj aj ty aktuálne spravodajstvo zo Slovenska, zo sveta, z ekonomiky a zo sveta tech a IT. Portál SlobodnaEuropa.eu ti však prináša oveľa viac – využiť môžeš fórum, sledovať tvoje obľúbené témy v skupinách a sledovať môžeš aj stránky firiem.

Viac z tejto témy

Komentáre

Obľúbené články

Prezidentka vrátila do Národnej rady dva zákony

Prezidentka okrem toho vo štvrtok 7. novembra 2019 vrátila na opätovné prerokovanie NR SR dva zákony a to novelu zákona o verejnom obstarávaní a novelu zákona...

Nafúkal skoro 3,5 promile. Skončil v jarku

43 ročný muž viedol osobné motorové vozidlo v smere od Dulovej Vsi do Prešova, pričom na priamom úseku cesty náhle zišiel do odvodňovacej priekopy. Po...

Hromadná bitka v Malackách objasnená

Malackí policajti pokročili vo vyšetrovaní hromadnej bitky, ktorá sa odohrala pred nákupným centrom v Malackách. Policajný vyšetrovateľ už obvinil 6 mužov z trestných činov ublíženia...
Inzercia

Počasie

Bratislava
moderate rain
3.6 ° C
4.4 °
2.8 °
86 %
10.3kmh
90 %
St
5 °
Št
8 °
Pi
13 °
So
12 °
Ne
15 °