Boeing v obrovskej strate. Za všetko môže spackaný 737 Max

Podobné články

Keď Boeing slávnostne predstavoval vynovený 737 Max asi ani v tej najhoršej nočnej more si vrcholní predstavitelia Boeingu nemysleli aké problémy im nové lietadlo spôsobí.

Americký Boeing oficiálne potvrdil čísla za druhý štvrťrok tohto roka. Ružové nie sú a pre firmu to navyše zrejme nebude ani posledný kvartál v ktorom vykáže stratu.

V druhom štvrťroku tohto roka Boeing vykázal stratu 2,94 miliardy dolárov. To nebude rozhodne konečné zúčtovanie za spackaný model 737 Max. Boeing už minulý týždeň oznámil, že v súvislosti s modelom 737 Max počíta z odpismi vo výške 4,9 miliardy dolárov.

Konečný účet môže narásť.

Ani suma 4,9 miliardy dolárov však nemusí byť konečná. Americké aj európske úrady pre dohľad nad leteckým priemyslom totiž našli v Boeingu 737 Max ďalšie chyby.

Niektoré letecké spoločnosti už z lietadlami 737 Max vo svoje flotile ani nepočítanú. Iné letecké spoločnosti sú dokonca ešte tvrdšie a nepočítajú z lietadlami od americkej spoločnosti vôbec.

Konečný účet navyše môžu nafúknuť ešte aj samotné letecké spoločnosti, ktoré môžu žiadať kompenzácie za odstavené stroje 737 Max. A navyše ak vyšetrovatelia dvoch leteckých nehôd strojov 737 Max potvrdia chybu výrobcu môže to pre Boeing znamenať aj lavínu súdných sporov z pozostalými.

Prepad tržieb

Problémy s modelom 737 Max sa naplno ukázali už v číslach za druhý štvrťrok. Tržby sa americkej spoločnosti prepadli o 35% na 15,75 miliardy dolárov.

Príjmy samotnej divízie komerčných lietadiel sa prepadli až o 66 percent a divízia vykázala stratu 4,95 miliardy dolárov. Čísla vylepšila iba obranná divízia, ktorá vyrába napríklad vojenské lietadlá. Tá zarobila o 8 percent viac a príjmy dosiahli 6,6 miliardy dolárov.

Milanhttps://slobodnaeuropa.eu
Sleduj aj ty aktuálne spravodajstvo zo Slovenska, zo sveta, z ekonomiky a zo sveta tech a IT. Portál SlobodnaEuropa.eu ti však prináša oveľa viac – využiť môžeš fórum, sledovať tvoje obľúbené témy v skupinách a sledovať môžeš aj stránky firiem.

Viac z tejto témy

Komentáre

Obľúbené články

Nafúkal skoro 3,5 promile. Skončil v jarku

43 ročný muž viedol osobné motorové vozidlo v smere od Dulovej Vsi do Prešova, pričom na priamom úseku cesty náhle zišiel do odvodňovacej priekopy. Po...

Utorok: daždivo a na horách hrozí víchrica

Počas dnešnej noci bude na Slovensku oblačno až zamračené a lokálne hmlisto. Spočiatku bude miestami aj zmenšená oblačnosť. Ojedinele sa tiež môže objaviť mrholenie alebo...

Dopravná nehoda autobusu a dodávky si vyžiadala 9 zranených

Hasiči momentálne zasahujú pri vážnej dopravnej nehode, ktorá sa stala v Žiline pri Celulózke. O 5.30 ráno tu došlo ku kolízii autobusu a dodávky. Po...
Inzercia

Počasie

Bratislava
moderate rain
3.6 ° C
4.4 °
2.8 °
86 %
10.3kmh
90 %
St
5 °
Št
8 °
Pi
13 °
So
12 °
Ne
15 °